Sport

Heathcote golf

By McIvor Times

A TOTAL of 75 men and 18 ladies took part in a par event at the Axedale Golf Club on Saturday, March 30. The day’s sponsor was Bendigo Hire Service.

Men’s event

In first division, for handicaps of 0-16, the winner was Steven Lee (12 h/c, 4 nett). The runner-up was Fred Kath (8 h/c, 2 nett) from Peter Williamson (11 h/c, 1 nett).

In division two, for handicaps of 17-20, the winner was David Baillie (17 h/c, 2 nett). The runner-up was Peter King (20 h/c, 1 nett). Third place was won by Rick Manley (20 h/c, 0 nett).

In division three, for handicaps of 21-36, the winner was Grant Fitzgerald (23 h/c, 6 nett). The runner-up was Fred Dijkman (23 h/c, 2 nett), while Ian Kerr secured third place (28 h/c, 2 nett).

Ball winners: Rowan Galbraith 2, David Yum 1, Paul Wilkinson 1, Peter Stringer 1, Robin Minne 0, Vallon Gibson 0.

Singles Knockout: Bill Andrea defeated John Neylon 3-1.

Ladies event

In division one of the ladies for handicaps of 0-26, the winner was Carmel Harrison (14 h/c, 2 nett). The runner-up was Rosemary Winther (25 h/c, 0 nett).

In division two of the ladies for handicaps of 27-45, the winner was Debbie Kesper (35 h/c, 1 nett). The runner-up was Emma Dorrington (45 h/c, 0 nett).

Nearest the pins

1st hole — division one: Peter Williamson; division two: Joyce Spofforth.

3rd hole, 2nd shot — division one: Garry Harrop; division two: Peter King.

6th hole — open: Rick Manley.

16th hole — Superpin: John Neylon.

18th hole — division one: Rod Connelly; division two: Mick Purdon.

■ ON THURSDAY, March 28, 69 men took part in a stableford event at the Axedale Golf Club. The event was sponsored by Bendigo Bearings.

In division one (-5-16) the winner was Tony Strybosch (14 h/c, 40 nett). The runner-up was Lucas Herbert (-5 h/c, 38 nett) on a count-back from Denis Higgins (14 h/c, 38 nett).

In division two (17-22), the winner was Peter Pannell (21 h/c, 45 nett). The runner-up was Bill Andrea (17 h/c, 43 nett). Third place went to Geoff Arundell (17 h/c, 39 nett).

In division three (23-36), the winner was Vik Sabaliauskas (24 h/c, 39 nett). The runner-up was David Lubke (23 h/c, 38 nett). Third place went to David Yum (24 h/c, 37 nett) on a count-back.

Ball winners: Ian Stove 38, Peter Richardson 37, Garry Harrop 37, Graeme Rooke 37, Peter Elvey 36 (count-back) and Brian Retallick 36 (countback).

Nearest the pins

1st hole — division one: Paul Pyke; division two: Alan Clements.

3rd hole, 2nd shot — division one: Lucas Herbert; division two: Michael Chilcott.

6th hole — open: David Yum.

18th hole division one: Tony Strybosch; division two: Martin Skahill.

17th hole Presidential Longest Putt: Graham Connor.

Encouragement Award: Division one: Aydin Skaer; division two: Garry Edwards; division three: Alan Galea.

Bendigo Bearings 3rd Aggregate: Ian Stove 113; Garry Harrop 110; Peter Pannell 107.