Sport

Rich River golf

By Riverine Herald

Rich River

Men

Tuesday June 4

Joop Flokstra couldn’t concoct a strong enough A grade herbicide to halt the unstoppable Darren Burr and like the second president of the USA, John Adams wasn’t going to lose a tight B grade race.

In C grade the imperial Gerald Walker Brown continued to dominate Tuesday golf.

In all, 134 golfers played the west course with 35 points on countback winning a voucher.

A grade: 1st: Darren Burr (41), 2nd: Joop Flokstra (38 c/b), 3rd: Grant Scott (38).

B grade: 1st: John Adams (38 c/b), 2nd: Barry McMillan (38 c/b) 3rd: Bruce Bryant (38).

C grade: 1st: Gerald Walker Brown (40), 2nd: Barry McPherson (37 C/B), 3rd: Geoff Smith (37).

NTPs: 4th — Murray Roberts and Gordon Jasch. 8th — Brian Suffolk, John Meincke and Andrew Maher. 13th — Wayne Campbell, Leslie Chafer and John Fairservice. 16th — Dean Bruns, Leslie Chafer and John Raccanello.

Hole-in-one: 13th — Wayne Campbell.

Super-pin: Dean Bruns $107.

Thursday June 6th

Nirvana type conditions greeted golfers with plenty of good rounds, eagles and general frivolity happening.

Darryn Jones was unstoppable in C grade, Peter O’Halloran won a tightly contested B grade and Lindsay Mudge couldn’t be budged from A grade honours.

In all, 170 golfers played the west course with nett 69 winning a voucher.

A grade: 1st: Lindsay Mudge (nett 63 c/b), 2nd: Ross Young (63), 2. Mick Mahady (65).

B grade: 1st: Peter O’Halloran (67 c/b), 2nd: Brian Suffolk (67), 3rd: John Bracher (68 c/b).

C grade: 1st: Darryn Jones (nett 62), 2nd: Ian Maddison (67 c/b), 3rd: John Adams (67 c/b).

NTPs: 4th — Craig Maconachie, Clayton Jones and Bob Peters. 8th — Denis Raftery, John Clohesy and John Paterson. 13th — Stephen Edwards, Rob Kilgour and Darryn Jones. 16th — Stephen Edwards, Shayne Trigwell and John Fairservice.

Eagles: 6th — David Pearson and Peter Quanchi, 17th — Ross Young and Peter Quanchi.

Super-pin: Stephen Edwards $139.

Saturday June 8

The C.P. Healy fourball stableford event was held on the weekend with Craig Healy just falling short of claiming the trophy he is destined to hold.

It has been suggested that playing partner Rob Kilgour “could’ve brought more to the table”.

Alas, the impervious duo of Fred Harrison and Wayne Eden proved themselves to be unstoppable in claiming the silverware that will be presented to them at presentation night.

In all, 164 golfers played the west course with 42 points on a countback winning a voucher.

Overall winners: 1st: Fred Harrison and Wayne Eden (49), 2nd: Craig Healy and Rob Kilgour (47), 3rd: James Bertram and Morrell Lake (46 c/b).

NTPs: 4th — Guy Galvin, Corey Battye and Grantly Robinson. 8th — Mick Graham, Paul Carey and Fred— Harrison. 13th — Colin Heywood, Stephen Moss and Lachie Hyndman. 16th — Marcus Kenna, Kade Merlo and Tony Freeman.

Eagles: 17th — Greg Cadd.

Super-pin: Marcus Kenna $157.

Women

Wednesday June 12

Rich River Golf Club has four new champions after the third and final round of the 2019 women’s championships was completed in damp conditions.

Champions: Open: Karen Fitzgerald, Bronze 1: Lorraine de Ravin, Bronze 2: Judy McCartney, Bronze 3: Gillian Crawford.

Congratulatory bubbles were enjoyed by supporters of the four worthy champions who all played consistently well over the three rounds.

In all, 54 women also completed a stroke round on the temporary west course.

A grade: 1st: Courtney Loader (70 nett), 2nd: Carol Eddy (72), 3rd: Rosalie Drill (75).

B grade: 1st: Dawn McCormack (72 c/b), 2nd: Marion Whatley (72 c/b), 3rd: Heather Berryman (72).

C grade: 1st: Jennifer Halloran (71), 2nd: Denise Ferrier (71, 3rd: Marg Morgan (72).

In D grade, seven competitors played a stableford round.

Results: 1st: Lynne McGrath (36), 2nd: Robyn Wood (35).

Super-pin: 13th — Denise Ferrier.

NTPs: 4th — A grade: Cheryl Ashworth; B grade: Kate Burke.

Joy Adams scored the second shot on the 8th.

Saturday June 8

In all, 20 pairs contested a 4BBB Stableford round.

Lyn James and Colleen Lynch combined well to win the event with 41 points.

Second place went to Leila Ritchie and Felicity Douglas with 39 points on a countback.

Maxine Aitken and Deb Morden were third also with 39 points on a countback.

The rundown went to 38 on a countback.

Super-pin: 13th — Sue Jenkinson.

NTP: 8th — Division 1: Jan McGuinness.

Back Nine

Men’s A grade: 1st: Jim Miller (13 c/b), 2nd: Bob Scott (13).

Women’s A grade: 1st: Winnie Lavery (22).

Men’s B grade: 1st: Tony Maynard (18 c/b), 2nd: Trevor Stevens (18).

Women’s B grade: 1st: Jenny Kirkpatrick (16).

NTPs: 4th — Women: Winnie Lavery; 6th — Men: Tony Maynard. Women: Josie Kirkman.

Straightest drive: Men: Jim Miller. Women: Winnie Lavery.

Bamawm

A great day for golf on Sunday with sunshine and good course conditions as we played pottose (teams of three) stroke.

The winning team was Micos, Dyso and Russ Tatt with 51 (17 under the card), a great round.

Runners-up were D Winchcomb, Ian Hunter and Alla Mayer.

NTP: 8/17 — Todd Louttit; 4/13 — Todd Louttit; second shot; 7/16 — ladies: Denise Newth, men: Jeff Carnie.

Longest drive: Ben Newth.

Next week will be a stableford round for both men and women.

Coming up on Thursday June 20 we will start our annual tournament with ladies’ 4BBB stableford, the men’s event on Friday, mixed event on Saturday and the men’s 27-hole event on Sunday.

Everybody is welcome.

Lockington

A good crowd of 31 golfers enjoyed a glorious winter’s day on Saturday.

Fresh back from WA, Ron Dixon was best on course winning the St Andrews trophy and the Giddings Supermarket player of the day voucher with a solid score of 91-23-68, on a countback from Jeff Carnie and Tim Staley.

A grade: 1st: Tim Staley 82-14-68, 2nd: Jimmy Hodgens 85-15-70 (c/b).

B grade: 1st: Jeff Carnie 85-17-68, 2nd: Darren Carnie 88-19-69.

C grade: 1st: Ron Dixon 91-23-68, 2nd: Blake Humbert 93-24-69, 3rd: JD Wright 97-27-70.

Yardstick balls (next best scores): A grade: Terry Thomas, Brett Stone and Gary Milligan (nett 70); B grade: Ian Haines, Jason Wakefield and Steve Holt (70); C grade: Will Hardess, Ian Scurrah (72).

NTPs: 13th — Tim Staley (A), Matt Baulch (B), Tom Scurrah (C); 2nd shot; 17th — Bowden Stone; 2nd shot; 18th for the 8-pack smack — Mat Dennis.

Spike’s longest drive: 8th — Grant Humbert (A), Matt Baulch (B) and Bruce Haines (C).

Brett Stone won the 12 balls in the Echuca CIH eagles nest on the 3rd with an excellent tee shot.

Club championship scoreboard: Club champion: Grant Humbert 143, Mat Dennis 156, Brett Stone 156, Terry Thomas 159. B grade: Steve Holt 170, Jeff Carnie 172, Ian Haines 175, Matt Baulch 177. C grade: Ron Dixon 182, Andrew Glatte 190, Blake Humbert 190, Ian Scurrah 193.

Nett titles: A grade — Kevin Humbert 137, Gary Milligan 138, Grant Humbert 139, Tim Staley 140, Terry Thomas 140. B grade — Steve Holt 136, Jeff Carnie 137, Ian Haines 141, Jason Wakefield 143. C grade —

Ron Dixon 135, Blake Humbert 141, Andrew Glatte 143, Ian Scurrah 145. Veterans — Ron Dixon 135, Steve Holt 136, Jeff Carnie 137, Kevin Humbert 137.

It was terrific to see the ladies out having a hit last Wednesday. Jan Clymo had a successful day, winning the Ivy Kelly tray on a countback from Carolyn Mitchell and Annette Brereton.

Jan also won B grade honours, and the nearest the pin for good measure.

Carolyn won A grade on a countback from Annette Brereton also winning the A grade nearest the pin.

On the Queen’s Birthday holiday, the Lockington and Rochester Golf Clubs played for the Cec Parsons Memorial Shield for the fifth time.

The aggregate of the best 15 scores from each club determined the winner, and again it was the home club that won the shield, with victory to Lockington (493) over the gallant visitors Rochester (485).

Lockington captain Will Hardess led by example, winning the best individual prize with his score of 38 points, on a countback from runner-up Jake Wright (Rochester) and third-placed Jeff Carnie, also on 38.

Louise Williams (Rochester) played well to score 33 points and return the best ladies’ score on the day.

Ball comp: 37 — Kevin Humbert, Gary Milligan, Grant Humbert and Lee Hicks (Rochester); 36 — Steve Holt, Des Pentreath and Mark Walsh (Rochester); 35 — Peter Anderson (Rochester); 34 — Laurie Jackel (Rochester) and Bill Dingwall (Rochester).

NTPs: 3rd — Sue Harris, Darren White (Rochester); 7th — Annette Brereton and Laurie Jackel; 16th — Louise Williams and Kevin Humbert; 17th — Sue Harris and Darren White, second shot; 18th for the 8-pack smack – Gary Milligan.

Longest drive: 10th — Men: Jake Wright (A), Matt Baulch (B) and Rob Hardess (C); Ladies - Annette Brereton.

Congratulations to Barry Graham and Des Pentreath, who combined well to win the Bridgewater annual tournament fourball, their second successive victory, after having won the Campaspe Cup the week before.

Upcoming events: Saturday June 15 – Stroke – Club championships grand final day – Monthly medal. Duty: JD Wright and Darren Carnie. Tuesday June 18 – Half yearly general meeting. Wednesday June 19 – Stroke – Second round club championships. Duty: Phyll Macfarlane and Sherryl Jones.

Hit off times for championship leaders: 11.30 — Grant Humbert, Mat Dennis, Brett Stone and Terry Thomas. 11.40 — Ron Dixon, Andrew Glatte, Blake Humbert and Ian Scurrah. 11.50 — Steve Holt, Jeff Carnie, Ian Haines and Matt Baulch.

A championship dinner of bring and share casserole will also be enjoyed starting between 7 and 7.30pm with a bonfire to enjoy afterwards.