Country Victoria’s best junior swimmers competed in the Victorian State Country Long Course Championships held in Warrnambool from January 24 – 26 with 13 competitors representing the Yarrawonga/Mulwala Swimming Club, consisting of 10 individual swimmers and 3 relay swimmers.
Hold tight - we’re checking permissions before loading more content
The highlight of the meet was the Girls Under 11 50m Butterfly Final.
In an extremely close race, two Yarrawonga/Mulwala Swimming Club swimmers took home medals with Chelsea Kerr placing second and Millie Dodd placing equal third.
Swimmers competed in 31 individual events, 5 finals and 6 relay events recording 17 individual personal best (PB) times and a relay team achieving a PB time.
At the conclusion of the weekend the Yarrawonga/Mulwala Swimming Club was ranked 18 out of 43 competing clubs with a point score of 71.
Individual Swimmers were: Bella Bridgeman, Millie Dodd, Freya Fletcher, Annabel Hart, Chelsea Kerr, Darby Mullins, Hugh Mullins, Eliza Shiels, Nicole Shiels and Philip Shiels.
Relay Swimmers were: Milla Fletcher, Chloe Hart and Ruby Thomas.
There were many highlights from the weekend with some of them being:
Millie Dodd, Milla Fletcher and Ruby Thomas competing at their first Victorian Country Swimming Championships.
Chelsea Kerr two finals and a 1st emergency.
Millie Dodd two finals and a 1st emergency.
Hugh Mullins a final and two 1st emergency places.
Darby Mullins improving both swims and a 1st emergency.
Girls 12&U 200m medley relay placing ninth (1st emergency).
Head Coach, Lyndon Hart said the results were a reward for the hours put in by the swimmers.
“The results achieved by the swimmers were fantastic and a reward for the countless hours of training which commenced in May 2019, including many additional hours over the Christmas/New Year period,” Mr Hart said.
“They should be very proud of themselves.
“The Yarrawonga Mulwala Swimming Club finished 18th in the State. This is a tremendous result for a club of our size.”
On behalf of the Yarrawonga Mulwala Swimming Club, Lyndon thanked Coach Kevin White for all of his time and effort coaching the swimmers in the lead up and throughout the competition.
Lyndon also thanked Tracey Mullins for her assistance as Team Manager, all the parents who attended and the Swimming Club for their support.
The Swimming Club’s focus now shifts to the Ovens & Murray Championships to be held on February 22 and 23 at Albury and All-Juniors Selections.
Results were as follows:
Individual Results
Bella Bridgeman - 14/15years 100m Breaststroke - 1:34.04 - 46th
Millie Dodd – 11&U 50m Backstroke 40.92 - 12th (PB)
11&U 50m Freestyle 33.28 - 6th (PB)
11&U 50m Freestyle Final 32.81 - 4th (PB)
11&U 50m Butterfly 36.03 - 4th (PB)
11&U 50m Butterfly Final 35.75 - 3rd (PB)
11&U 50m Breaststroke 45.45 - 9th (PB)
Freya Fletcher - 14-15years 100m Freestyle - 1:08.17 - 31st.
Annabel Hart - 13years 100m Backstroke - 1:25.69 - 16th.
Chelsea Kerr – 13&U 200m Individual Medley 3:10.91 - 27th (PB).
11&U 50m Backstroke 40.49 - 8th.
11&U 50m Backstroke Final 38.83 - 4th
11&U 50m Freestyle 34.06 - 9th (PB).
11&U 50m Butterfly 36.01 - 3rd
11&U 50m Butterfly Final 35.37 - 2nd (PB).
Darby Mullins – 13years 100m Freestyle 1:06.56 - 12th (PB).
13years 100m Backstroke 1:17.58 - 9th (PB).
Hugh Mullins – 14-15years 100m Breaststroke 1:16.41 - 6th (PB).
14-15years 100m Breaststroke Final 1:17.51 - 6th
14-15years 100m Backstroke 1:12.52 - 13th (PB).
14-15years 100m Butterfly 1:09.02 - 13th (PB).
14-15years 200m Individual Medley 2:31.36 - 9th (PB).
14-15years 100m Freestyle 59.98 - 9th (PB).
Eliza Shiels – 18&O 50m Backstroke 38.66 - 36th
18&O 50m Breaststroke 44.82 - 40th
18&O 50m Freestyle 33.57 - 42nd
Nicole Shiels – Open 200m Breaststroke 3:13.00 - 25th
18&O 50m Butterfly 37.23 - 39th
18&O 50m Backstroke 39.60 - 42nd
18&O 50m Breaststroke 39.93 - 16th
18&O 50m Freestyle 33.82 - 46th
Open 100m Breaststroke 1:27.68 - 23rd
Philip Shiels – 18&O 50m Butterfly 30.99 - 45th (PB)
18&O 50m Backstroke 36.84 - 39th
18&O 50m Breaststroke 36.38 - 23rd
18&O 50m Freestyle 28.63 - 49th
Relay Results
Girls 12&U 200m Freestyle Relay 2:24.57 - 15th – Millie Dodd, Ruby Thomas, Chelsea Kerr, Milla Fletcher.
Girls 12&U 200m Medley Relay 2:40.49 - 9th (PB) – Chelsea Kerr, Millie Dodd, Milla Fletcher, Ruby Thomas.
Girls 16&U 200m Freestyle Relay 2:09.77 - 20th – Chloe Hart, Bella Bridgeman, Annabel Hart, Freya Fletcher.
Girls 16&U 200m Medley Relay 2:29.87 - 19th – Annabel Hart, Bella Bridgeman, Chloe Hart, Freya Fletcher.
Mixed 200m Freestyle Relay 1:57.87 - 16th – Nicole Shiels, Philip Shiels, Freya Fletcher, Hugh Mullins.
Mixed 200m Individual Medley Relay 2:16.26 - 19th – Eliza Shiels, Nicole Shiels, Hugh Mullins, Philip Shiels.