Sport

Rich pickings on the greens

By Riverine Herald

Rich River

Men

Sunday May 5

The formidable duo of Simone and Steve Morgan did enough to claim the prestigious WE Stokes 36-hole foursomes (nett).

It can only be assumed that there were some quiet nights around the Loader dinner table as Courtney and Steve were runners-up by 0.5 of a shot.

The evergreen David Pearson ran 53.8km in the early morning before teaming with Jan McGuinness to win the RRGC foursomes scratch event with rounds of 83 and 85.

Missing out on the quinella were runners-up Simone and Steve Morgan with rounds of 83 and 88.

In all, 14 pairs played in this thoroughly enjoyable event.

Tuesday, May 7

Chris Bilkey had a near perfect day after smashing the B grade field and just missing out on the super-pin.

John Vagg held out the stately named Tom Chadwick in C grade, whilst Joop Flokstra dealt with A grade.

In all, 166 golfers played the west course with +1, on countback winning a voucher.

A grade: 1st: Joop Flokstra (+4 c/b), 2nd: Ray Byron (+4), 3rd: Peter Baldock (+3 c/b).

B grade: 1st: Chris Bilkey (+8), 2nd: Peter Moon (+3 c/b), 3rd: Fred Steenbuck (+3).

C grade: 1st: John Vagg (+6), 2nd: Tom Chadwick (+5 c/b), 3rd: Kevin Clarke (+5).

NTP’s: 4th – Ivan Kirby, Fred Steenbuck and Peter Boek. 8th – Wayne Sperling, Roger Stannard and Denis Cairns. 13th – Bob McKinnon, Chris Bilkey and John Raccanello. 16th – Graham Hodgson, Phil Birrell and Ross Tomlinson.

Super-pin: Bob McKinnon $122.

Thursday, May 9

Peter Moon was reluctant to do his Victor impersonation after Phil Birrell shot the lights out to claim C grade.

Hakkas team members had a good day with John Clancy winning B grade and Stephen Presser just losing to a rampaging Neville Speight in A grade.

An unnamed member of the Hakkas (whose name may rhyme with plague) was quoted as saying “wish they’d give us something on a Saturday”.

In all, 172 golfers played the west course with 37 points winning a voucher.

A grade: 1st: Neville Speight (41), 2nd: Stephen Presser (39 c/b), 3rd: Brian O’Neill (39 c/b).

B grade: 1st: John Clancy (41 c/b), 2nd: John Lane (41), 3rd: Alan McKinlay (40 c/b).

C grade: 1st: Phil Birrell (45),2nd: Peter Moon (43 c/b), 3rd: Leigh Robins (43).

NTP’s: 4th – Richard Caiolfa, Graham Hodgson and Michael Clemmens. 8th – Bob McKinnon, David Long and Byron Smith 13th – John Stratton, Graham Hodgson and David Collins. 16th – Rodney Woodman, John Clancy and Gordon Jasch.

Super-pin: John Stratton $148.

Saturday, May 11

Chad Jones proved he’s not just a dominant stableford beast in claiming the monthly medal and B grade.

Michael Gunther continued his outstanding form to win B grade scratch.

In C grade, Peter Bawden was excellent with David Beswick the scratch winner.

Craig Healy shined in A grade with Steven Loader having the round of the day and Blair Christie winning scratch.

In all, 181 golfers played the west course with nett 69 on a countback, winning a voucher.

A grade: 1st: Craig Healy (nett 65), 2nd: Greg Cadd (nett 66), 3rd: Blair Christie (69 scratch).

B grade: 1st: Chad Jones (nett 64 and monthly medal), 2nd: Adrian Sanderson (nett 65 c/b), 3rd: Michael Gunther (78 scratch).

C grade: 1st: Peter Bawden (nett 68), 2nd: Ian Phillips (nett 69 c/b), 3rd: David Beswick (92 c/b scratch).

NTP’s: 4th – Rowan Mogg, Steve Robinson and Mark Roberts. 8th – Glen Rogers and Darren Toll. 13th – Steven Jones, Peter James and Noel Sholl. 16th – Steven Jones, Michael Gunther and Mark Roberts.

Eagles: 6th — Blair Christie; 10th — Chris Jennings; 17th Greg Cadd and Ben Patten.

Super-pin: Steven Jones $168.

Women

Wednesday, May 15

There was much excitement for Joyce Moresi when her trusty 5 iron scored her a hole-in-one on the 16th.

A stableford round was played in the afternoon due to the NSW Women’s Senior Open being played at Rich River this week.

In all, 99 women played the east course and the rundown went to 31 points.

A grade: 1st: Marg Davison (37), 2nd: Lyn James (35 c/b), 3rd: Carol Eddy (35).

B grade: 1st: Helen Taylor (38), 2nd: Melva Howell (36), 3rd: Judy McCartney (35 c/b).

C grade: 1st: Heather Freeman (36 c/b), 2nd: Kerry McLoughlan (36), 3rd: Bernie Eade (34).

Super-pin: 8th — Marilyn Carr.

NTPs: 16th — A grade: Courtney Loader. B grade: Joyce Moresi. C grade: Noeline Charlton.

Winnie Lavery scored the second shot on the 13th.

Saturday May 11

In all, 32 women played stroke on the west’s temporary course.

Results: 1st: Lyn James with a fine round of 69 nett, 2nd: Sue Jenkinson (71), 3rd: Karen Fitzgerald (72).

The rundown went to 75 nett.

NTP: 8th — Cheryl Ashworth.

Super-pin: 13th — Fran Galvin.

Monday May 13

A nine-hole stroke round was played on the west’s front nine.

In all, 46 women played and the rundown went to 40 nett.

Division 1: 1st: Carmel Devlin (37 c/b), 2nd: Leila Ritchie (37), 3rd: Julie Charlton (39 c/b).

Division 2: 1st: Toni Holmes (35 c/b), 2nd: Lesley Mitchell (35), 3rd: Bernie Eade (36 c/b).

NTPs: 8th — Division 1: Carmel Devlin (first shot). Division 2: Gillian Crawford (second shot).

Friday, May 10

The annual ladies’ treasure day tournament was held with 51 pairs taking part in a 4BBB sponsored by De Rooze’s Jewellers and Peats Office Supplies.

Ann Wills and Judy McCartney performed well in the occasionally wet conditions to win the day with plus 7.

The runners-up, following closely with plus 7 on a countback, were Colleen Armstrong and Glenys Smith.

The rundown went to plus 3.

NTPs: 3rd — Simone Morgan. 8th — Marie Collins. 13th — Joy Kelly. 16th — Lorraine de Ravin.

Bamawm

The members mingled with the 1969 Bamawm football premiership side to make a great day at the club.

With 25 members of the football club involved, our numbers were considerably larger than normal.

A shootout on the seventh hole was the highlight of the day.

Our club regulars played a stroke round.

The winner of the men’s competition was Rick Connors, 85-18-67, on a countback from Mick Giorgianni, 71-4-67.

NTPs: 4/13 — Rich Connors; 5/14 — Kath Connors; 8/17 — Joe Lee.

Longest Drive 9/18: Men: David Winchcombe; Ladies: Kath Connors.

A wonderful day for catching up with old and new friends.

Next week we have a team of men and women going to Mitiamo to contest the Kelly Shield.

Those members not playing (at Mitiamo) will be able to play a stroke round at Bamawm.

GV Veterans

On Monday, May 13 a full team of 36 GVVGA members travelled to Benalla to contest the Ralph Sneyd Trophy, the north-east zone’s intra-zone challenge.

This event is decided on the aggregate stableford score of the top 30 players of each team, between the districts of Dalhousie, Goulburn Valley and North East.

The trophy was named to remember the work that Ralph Sneyd did to promote the sport for veteran golfers including the role of president of the Victorian Veteran Golfers Association in 1993 and 1994.

We were honoured to have Ralph’s son, Dr Simon Sneyd, who practices and resides in Shepparton, attend to present the trophy to the winning team.

North East used the home ground advantage to record the win with an aggregate of 1002, from GV on 960 and Dalhousie on 951.

Best score for Goulburn Valley was recorded by Rob Frame (Mooroopna) and Ron Smith (Numurkah) both on 38 points, Ken Harris (Shepparton) and Gary Hopcraft (Hill Top) 37 points.

Down the line balls went to players with 32 pts or more.

Best scores for NE were recorded by R. Forrest (39), D. Comerford (37), M. Tobin (37), R. Baker (36).

Dalhousie had J. Reeves (38), P. Jarvis (37) G. Rowe and G. Wright (36).

NTPs: 3rd — Andy Scott (NE); 8th — Roden Brady (GV); 13th — Ron Smith (GV).

Our next regular event will be at Rich River Golf Club, Moama, on Monday May 20, 9.30am assembly, 10am tee.

Lockington

Gary Milligan was best on course for Saturday’s stableford round.

He returned an excellent score of 42 points to win the Giddings Supermarket player of the day, plus A grade honours, ahead of Jimmy Hodgens (38).

Steve Holt won B grade with 36, in front of Will Hardess (35). C grade was won by Mark Lyons with 37, from Ron Dixon (36) and JD Wright (35, countback from Andrew Glatte).

Yardstick balls for the next best scores: A grade – Kevin Humbert 37; B grade – Matt Baulch 34; C grade – Andrew Glatte 35, Ian Scurrah 34.

NTPs: 7th – Travis Mancer: 2nd shot 11th – Jimmy Hodgens (A), Steve Holt (B); 2nd shot 18th for the 6-pack smack – Blake Humbert.

Spike’s Longest Drive, sponsored by Hot ‘n’ Cold Plumbing – Gary Milligan (A), Matt Baulch (B), Ian Maddison (C).

Neither the Echuca CIH eagles nest on the 3rd nor Captain Will’s yardstick on the 16th was won.

Handicap matchplay results: Ron Dixon defeated Des Pentreath 5 & 3; Jimmy Hodgens defeated Ian Haines 6 & 4; Kevin Humbert defeated Darren Carnie 2 & 1.

Last Wednesday, the ladies played a stableford round. Annette Brereton won A grade on a countback from Sherryl Jones and Kathy Connors.

New member Jan Clymo enjoyed her first round with a win in B grade ahead of Marg Eade.

NTPs: A grade – Sherryl Jones; B grade – Lois Chugg. Player of the day: Annette Brereton.

Coming events

Saturday, May 18: Stroke – monthly medal – First preliminary round club championships – Second qualifying round Gartside Cup. Duty: Matt Baulch, Rob Hardess.

Tuesday, May 21: Golfers are warmly invited to the club’s annual tournament, which will start with the ladies’ 4BBB event, followed by the ladies’ 18-hole stroke event on Thursday, May 23.

Enquiries to Pauline Humbert on 0409 038 554.

Friday, May 24: The men then get their turn with their 4BBB, followed by the mixed American on Saturday May 25 and the tournament will conclude on Sunday, May 26 with the men’s 36-hole open championship.

Entries for the 36 to Will Hardess on 0413 939 309 or Darren Carnie on 0428 862 292.